SAAT : 16:35:47
NAMAZ VAKİTLERİ İMSAK 03:12GÜNEŞ 05:04ÖĞLE 12:39İKİNDİ 16:36AKŞAM 20:03YATSI 21:46

CAMİMİZ HAKKINDA

Kanunî Sultan Süleyman, ölen oğlu adına baş mimar, "Mimar Sinan’a" "Şehzadebaşı" adıyla bir Câmi yaptırmış. Osmanlı’nın ihtişamlı câmilerinden olan bu esere Mimar Sinan "Çıraklık eserimdir." demiştir.

Şu anda İstanbul’da Saraçhanede Büyükşehir Belediye Sarayı'nın karşısında bulunan bu eser bir ziyaret yeridir. Bu şaheserin şimdi Karadeniz sahilinin şirin ilçesi Bulancak’ta tüm güzellik ve cazibesiyle tamamlanmak üzere yapımı sürmektedir.

Caminin yapılması fikri ve inşaasının başlatılması Eynesilli (Giresun) Üstadımız Hacı Mustafa EREN Efendi Hazretleri tarafından gerçekleştirilmiştir ve onun ihvanları öncülüğünde yapımı devam etmektedir.

1987 yılında başta Vali Bey olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelen kurumların temsilcileri ve de yoğun halk katılımı ile temeli atılmıştır. Zemin etüdü yapılmasının ardından başlanılan proje kapsamında câminin yalnız temeline 80 ton demir, 5000M3 çakıl ve kum harcanmıştır. Su basmanı seviyesinden sonra, kendi imkan ve ekipmanlarıyla çalıştırılan taşocağından çıkarılan sarı renkli taşlarla duvarlar örülmeye başlanmış ve şuanda minareler, son cemaat yeri ve işlemeleri yapılacak doğu kapısı dışında taş işçiliği tamamlanmıştır.

Taşları kendi ocaklarından bloklar halinde çıkarılıp, kendi araçları ile getirilerek yine kendi mermer tezgahlarında biçilip elinde işleyen ustalara verilmekte, onlar da ölçü ve şablonlara uygun ellerindeki aletlerle işleyip, duvar ustasına sevk etmekteler.


Şu an; dışarıdan görünen gövde ile iç kısımda nakış işleri, vitray pencereler, Avizeler, Mermer Mihrap, Müezzinlik ile Divriği Ulu Cami Taç Kapısı çalışmaları tamamlanmıştır. Kuzey mermer kapı üzeri kubbesi, abdesthane, kapı kanatları, kıble tarafına şadırvan çalışmaları ile caminin yapımı sürdürülmektedir.


DuvarKalınlığı............: 130 cm
Duvar Yüksekliği...........: 16 m
Kubbe yüksekliği...........: 38 m
Kubbe Çapı.................: 19,10 m
Minare Yüksekliği..........: 50 m
2 Adet (Çift) şerefeli
Toplam Alan...............: 8000 m2
Caminin Kapalı Alanı......: 2268 m2
Son Cemaat Mahalli Alan.........320 m2